تبلیغات
مشاوره روانشناختی: اختلالات اضطرابی(وسواس، فوبیا، پنیک و...)، خانواده. هماهنگی: 09352799816 - مشاوره توانبخشی در ایران

مشاوره توانبخشی در ایران

سه شنبه 12 آذر 1392 11:15 ب.ظنویسنده : مدیر

 
مدتی قبل یکی از همکاران قصد تمدید پروانه ی کسب مرکزش را داشت. طبق قوانین سازمانی که قصد گرفتن مجوز از آن را داشت، باید احراز می شد که یک نفر با حداقل مدرک کارشناسی ارشد مشاوره در آن مرکز حضور دارد و همکاری می کند(مدرک همکارمان روانشناسی بالینی بود). بنابراین قرار بر این شد که من به عنوان همکار جهت مصاحبه به آن سازمان معرفی شوم تا مجوز مرکز آزاد شود.
 طبق قرار به سازمان مذکور مراجعه کردم و مسئول آن بخش که به مجوز ها رسیدگی می کرد، از من جویای مدرکم شد(لازم به ذکر هست که در کشور ما حداقل 5 سازمان هستند که مجوز فعالیت های مشاوره و روانشناسی را صادر می کنند!)، گفتم: «کارشناس ارشد مشاوره توانبخشی» گفتند «مشاوره توانبخشی؟! چی هست؟!»(در اون لحظه قیافه ی من رو که از تعجب دگرگون شده بود تصور بفرمایید!) گفتم: «مشاوره توانبخشی گرایش جدیدی هست که در ایران دو دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و علامه طباطبایی این رشته را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می کنند و...» که ایشان گفتند: «ما تا حالا همکاری با مشخصات رشته ی شما نداشته ایم!» که من هم گفتم: «خوب من اولین نفر هستم  و منتظر هم رشته ای های من باشید که به زودی سراغ شما خواهند آمد!»
روز مصاحبه فرا رسید. دوستانی که قبل از من نوبت مصاحبه شان بود و از گرایش های دیگر روانشناسی بودند هر کدام نزدیک یک ساعت داخل بودند! تا نوبت من رسید. من حتی ریز نمراتم رو هم در میان مدارک گذاشته بودم که در صورت تکرار آن سوال که «مشاوره ی توانبخشی چیست؟!» اطلاعاتی درباره ی واحد های رشته ی خودم بدهم! وارد شدم و چند نفر همکار محترم و با تجربه منتظر بودند. بعد از نگاهی به مدارک من، پرسیدند: «دماوند خوندید؟!» گفتم: «خیر، دانشگاه علامه طباطبایی تهران خواندم!»
میخواستم در مدح رشته ام بالای منبر بروم که خوشبختانه سوالات موشکافانه ی آن ها که حاکی از شناختشان نسبت به رشته ام بود باعث خوشحالی ام شد و مصاحبه در عرض 10 دقیقه به اتمام رسید و مراحل مجوز مرکز همکارمان هم طبق روند خودش طی شده و نهایی شد!
اما نکته ای که بعضا مرا آزار می دهد عدم شناخت مردم و حتی همکاران با رشته هایی نزدیک مثل روانشناسی  از «مشاوره ی توانبخشی» می باشد و وقتی اسم رشته را می شنوند به اشتباه فکرشان سراغ کودکان استثنایی می رود!(این مورد صرفا بخشی از مشاوره ی توانبخشی هست)یا فقط به فکر توانبخشی جنسی می افتند!(باز هم این فقط بخشی از موضوع می باشد)
اما در این پست مفصل به رشته ی خودم می پردازم:
مشاوره ی توانبخشی علاوه بر واحد های عمومی و مشترک در تمامی گرایش های مشاوره در ایران(خانواده، تحصیلی، شغلی، توانبخشی) که شامل دروس زیر می باشد دروس تخصصی نیز به قرار زیر دارد:
دروس مشترک:
نظریه های پیشرفته ی مشاوره و روان درمانی، تمرین فنون مشاوره در آزمایشگاه، مشاوره ی گروهی، آمار استنباطی پیشرفته در مشاوره و روان درمانی، روش تحقیق پیشرفته در روانشناسی و علوم تربیتی، هدایت و مشورت در اسلام
اما دروس تخصصی مشاوره توانبخشی:
1. مشاوره بحران: در این واحد مسائل مختلف مرتبط با بحران بررسی می شود، مثل: طلاق، مرگ، سوگ و فقدان، خیانت، تجاوز، قتل، تولد فرزند معلول، PTSD(اختلالی مرتبط با حوادثی با بار هیجانی منفی بالا و اثرات منفی طولانی مدت)، ورشکستگی، جنگ، زلزله، سیل و...
(به نظر خودم گل سرسبد دروس رشته مشاوره ی توانبخشی همین درس مشاوره ی بحران هست، همانطور که استاد محترم این درس سرکار خانم دکتر «فرنگیس کاظمی» هم نظرشان بر این بود که این درس اهمیت بالایی در دروس رشته ی ما دارد)
2. خانواده و توانبخشی: در این درس هدف مداخله در خانواده هایی هست که به واسطه ی معلولیت یا بحرانی کارکرد های آن مختل شده است(منظور از معلول کسی نیست که درست یا پا ندارد، معلولیت عبارت است از نقص در کارکرد های فردی، اجتماعی، تحصیلی، شغلی فرد که به واسطه ی عارضه ای مادر زادی یا عارضی رخ داده است و باعث نقص در فرد شده است. بنابراین بیماری روانی مزمنی مثل افسردگی، اسکیزوفرنی، یا اختلالات جنسی که می توانند زندگی عادی فرد را مختل کنند در این خانواده قرار می گیرند)
3. مشاوره با معلولان جسمی و روحی: تمامی معلولیت های جسمی و ذهنی(مثل کم توانی ذهنی و بیماری های روانی مزمن) در این گروه جای می گیرند. برای مثال ورزشکاری که سال ها برای رسیدن به وضعیت ایده آل خود زحمت کشیده، در اثر تصادفی ناگهانی دچار نقص در پای خودش شده است، تروما و ضربه ی سنگینی را از نظر روحی تجربه می کند و شاید دوره هایی از افسردگی یا اضطراب را تجربه کند!
4. توانبخشی شغلی معلولان: در  این زمینه تلاش می شود با به حداقل رساندن اثرات عارضه بر فرد، او را برای پذیرفتن فعالیت اقتصادی رضایت بخش آماده کنیم(مثلا با آموزش مهارت هایی خاص). نکته ی جالب و اساسی اینجاست که باید جامعه را هم آماده پذیرش این فرد نماییم!(مثلا به قسمت زرد رنگ سنگ فرش پیاده رو ها که ویژه ی نابینایان است توجه بفرمایید، یا اندازه ی خاص پله ها)
5. مشاوره با معتادان: همانطور که در زمان حاضر اصول خاصی بر روند درمان بیماران دچار سو مصرف مواد مخدر حاکم هست، درمان های مثلثی بر روی این بیماران صورت می پذیرد. حضور و همکاری روانپزشک، روانشناس و خانواده ی بیمار اثر بخشی درمان را بالا می برد. در این مورد، درمان های رفتاری و شناختی معمولا اثر بخشی بیشتری از خود نشان می دهند.
6. مشاوره با سالمندان: در این درس به متغیر هایی که زندگی سالمندان را تحت تاثیر قرار می دهد پرداخته می شود، مثل: درد بدنی، فقدان ها، افسردگی، اضطراب، تنهایی، روابط عاطفی و...(تصور کنید که سالمندی حدودا 70 ساله با شما مطرح می کند که از زندگی جنسی خود راضی نیست! مشاور توانبخشی باید مسلط به موضوع بوده و رهنمودهای درمانی را برای وی فراهم کند!)
7. کارورزی عملی
8. سمینار یا پایان نامه

برداشت خودم: مشاور توانبخشی که آچار فرانسه نباشد، مشاور توانبخشی نیست!

یک پیش بینی: فکر می کنم فرسودگی شغلی همکاران این گرایش بالا خواهد بود!

شاد باشید و سرافراز...
فرشاد رضائی نامدار
مشاور روانشناس

کپی برداری بدون ذکر منبع تفاوتی با دزدی نداشته و عملی غیر اخلاقیست، ذکر منبع اعتبار مطلب شما را تضمین میکند.
از این که  در صورت کپی برداری منبع را با درج لینك مستقیم ذکر می کنید متشکریم!

برچسب ها: مشاور جنسی خوب تهران ، مشاور وسواس خوب تهران ، روانشناس عالی تهران ، مشاور خانواده خوب تهران ، مشاور طلاق خوب تهران ، مشاوره توانبخشی ، رشته مشاوره توانبخشی ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه 18 شهریور 1394 12:59 ق.ظ

 
دوشنبه 15 آبان 1396 07:49 ق.ظ
باسلام وخسته نباشی من ارشدریاضی خوندم دوست دارم دکتری داشته باشم قصددارم مجدداارشدبخونم البته مشاوره خانواده وبرای بازارکار میخام دکتری وزارت بهداشت بخونم بنظرشماچه گرایشی روانتخاب کنم ممنون میشم جواب بدین
مدیر
سلام
بازار کار در ایران چیزی مثل شوخی می مونه...
یکشنبه 12 شهریور 1396 10:31 ب.ظ
باسلام وعرض خسته نباشید مدرک کارشناسی بنده مدیریت خانواده است درانتخاب رشته درارشدمشاوره توانبخشی قبول شدم باتوجه به اینکه فرهنگی هستم چقدراین رشته مفیده؟لطفادرخصوص این رشته ودامنه فعالیتش توضیح بفرماییدآیادرس بیش نیاز دارم؟
مدیر
سلام
از آموزش دانشگاهتون بپرسید.
پنجشنبه 4 خرداد 1396 12:38 ق.ظ
سلام اقاى رضایى
ممنون بابت طلاعات خوبتون درمورد رشته توانبخشى استفاده کردم.
مدیر
سلام
خواهش میکنم
چهارشنبه 31 شهریور 1395 06:13 ب.ظ
با عرض سلام وتشکر بابت مطالب ارزشمند درباره این رشته
من کارشناسی رشته علوم اجتماعی هستم اما بخاطر علاقه به مشاوره تصمیم دارم در مقطع ارشد این رشته راادامه دهم.
انتخاب اول من گرایش توانبخشی است اما بعد از تحقیقاتی به این مورد برخوردم که گفته شد افراد ناتوان درمرحله اول به روانشناس بالینی مراجعه میکنند وبعدبه روانپزشک وکمتر به مشاوران در این زمینه مراجعه میشود واز نظر اینده شغلی به مشکل برخواهم خورد،لذا ازشما خواهشمندم در این زمینه مرا راهنمایی فرمایید
مدیر
سلام
حضوری تشریف بیارید
دوشنبه 29 شهریور 1395 11:26 ق.ظ
با سلام می خواستم راجع به مشاوره توانبخشی باشما صحبت کنم.اما نمی دونم از چه طربق می تونم این کارو انجام بدم بنده دانشجوی رشته توانبخشی هستم
مدیر
سلام
حضوری تشریف بیارید
چهارشنبه 30 تیر 1395 01:40 ق.ظ
سلام خسته نباشید
من دانشجویی کارشناسی راهنمایی و مشاوره در دانشگاه هرمزگان هستم و بسیار علاقه مندم به این رشته خواستم بپرسم تفاوت مشاوره توانبخشی و مددکاری اجتماعی و روان شناسی کودکان استثنایی چیست?
ممنون
سه شنبه 8 تیر 1395 07:05 ب.ظ
با سلام و خسته نباشید خدمت شما مدیر گرامی من کارشناسی اقتصاد خوندم اما الان ارشد دانشگاه ازاد قوچان رشته مشاوره توانبخشی می خونم می خواستم در مورد موضوع پایان نامه منو راهنمایی کنید. با شتکر شماره تماس من 09397155842
مدیر
سلام
با من تماس بگیرید
یکشنبه 30 خرداد 1395 11:44 ق.ظ
سلام آقای نامدار خداقوت .ممنون از مطالب بسیار مفیدتون .من ارشد قبول شدم ونمی دونم برای انتخاب رشته ابتدا توانبخشی را انتخاب کنم یا مشاوره مدرسه با اینکه رشته توانبخشی و خیلی دوست دارم اما نگران بازار کارش هستم.لطفا راهنماییم کنید اخه وقت محدودی برای انتخاب رشته هست؟کارورزیش چند ساعته وبه چه شکلی هست؟وسوال دومم اینکه توانبخشی دانشگاه علامه بدون گرایش هست؟اخه شنیدم اعتیاد خواستم بدونم درسته؟منتظر راهنماییتون هستم .سپاس فراوان
مدیر
سلام
زنگ بزنید
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395 09:18 ب.ظ
سلام . من ارشد مشاوره خانواده فردوسی مشهد هستم
میخام دکترای مشاوره توانبخشی بخونم؟
نمیدونم چه کتابهایی بخونم و ظرفیت دانگشاه چقدر هست
سپاس
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395 07:50 ب.ظ
سلام من کارشناس پرستاری هستم و کارشناسی ارشدم را پرستاری سالمندی خوندم به دکترای پرستاری علاقه ندارم، میخاستم بدونم اگر دکترای مشاوره توانبخشی بخونم چه موقعیت های شغلی با توجه به مدرکم در لیسانس و ارشد خواهم داشت؟
مرسی
دوشنبه 17 اسفند 1394 08:37 ب.ظ
سلام وقت بخیر
من دانشجوی ارشد مشاوره توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی هستم ترم دوم.
جامعه هدفم درپایان نامه ناشنوا کمشنوا هستش بعضیا میگن مربوط به توانبخشی نمیشه میخواستم بدونم درسته. بعد میخام درمورد رویکردی که مناسبه واسه این جامعه نظرتونو بدونم.
مدیر
سلام
با استادتون مشورت کنید
سه شنبه 11 اسفند 1394 11:34 ق.ظ
با سلام خدمت شما اقای نامدار..تشکر میکنم بابت وبلاگ خوبتون..میخاستم بپرسم ابا میشه با کارشناسی مدیریت امداد ونجات ارشد مشاوره توانبخشی امتحان داد؟؟؟؟
مدیر
سلام
بله
فقط پیش نیاز میخورید
چهارشنبه 28 بهمن 1394 12:23 ق.ظ
با عرض سلام و خسته نباشید... بنده تحصیلاتم کارشناسی علوم اجتماعی می باشد و 5 سال است که مددکار اجتماعی هستم که در بهزیستی گروه هدف توانبخشی (ذهنی وجسمی حرکتی؛بینایی و اعصاب و روان)فعالیت دارم.برای آزمون ارشددانشگاه آزاد نمیدونم رشته مشاوره توانبخشی یا مشاوره خانواده کدوم رو انتخاب کنم برای پیشرفتم میتونه بهم کمک کنه.... هر چند که دانشگاه آزاد رشته مددکاری اجتماعی نداره والا هدف اولم تحصیلات در رشته مددکاری اجتماعی بوده..... ممنون میشم که از راهنمایی شما استفاده کنم... با تشکر
مدیر
سلام
مشاوره توانبخشی رو پیشنهاد می کنم.
چهارشنبه 16 دی 1394 02:19 ب.ظ
با سلام من در رشته علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان مشغول ادامه تحصیل هستم و یک ترم دیگه میخوام تا وارد آموزش و پرورش بشم
میخواستم سوال کنم که میتونم برای کارشناسی ارشد آزاد در رشته ی مشاوره توانبخشی ادامه تحصیل بدم .و اینکه آیا به تدریس من در مدرسه لطمه ای نمیخورد؟
ممنون
مدیر
سلام
1. بله
2. بستگی به برنامه ریزی شما دارد
دوشنبه 20 مهر 1394 02:00 ب.ظ
سلام ممنون از مطالب آموزندتون میخواستم بدونم من رشته ى كارشناسیم علوم تربیتى گرایش كودكان استثنائى علامه طباطبایى خوندم میخواستم ارشد مشاوره توانبخشى شركت كنم میشه ؟؟و منابع رو هم میخواستم ممنون از لطفتون
مدیر
سلام
بله می تونید شرکت کنید
منابع رو از آخرین قبولی ها بپرسید
شنبه 11 مهر 1394 02:48 ب.ظ
سلام اقای نامدار من کارشناسی مشاوره دارم الانم که توانبخشی ارشد میخوام بخونم میخواستم ببینم اینده شغلیش در کجاست ایا در بیمارستان میتونیم مشغول باشیم یا دفترمشاوره میزنیم؟عنوان دفتر مشاوره چی نوشته میشه منظورم تابلوی مرکز هست
مدیر
سلام
دفتر مشاوره که اسم شما زده میشه با مدرک تحصیلیتون.
باید بسیار پر تلاش باشید و شخصیت درمانگری داشنه باشید
شنبه 28 شهریور 1394 09:08 ب.ظ
ممنونم از راهنماییتون آرزوی موفقیت روزافزون براتون دارم
مدیر
خواهش می کنم.
شنبه 28 شهریور 1394 08:44 ب.ظ
سلام ایا درس امار استباطی پیشرفته جز دروس پیش نیاز است؟
مدیر
سلام
معمولا خیر
جهت اطمینان از آموزش دانشگاه خود بپرسید
جمعه 20 شهریور 1394 08:39 ق.ظ
سلام من امسال ارشد مشاوره توانبخشی مرودشت قبول شدم..رشته کارشناسیم شنوایی شناسی بوده.میخام ببینم این رشته برای مشاوره والدین و کودکان ناشنوا میتونه به من کمک کنه؟؟؟
مدیر
سلام
بله
چهارشنبه 18 شهریور 1394 08:26 ب.ظ
با سلام و با تشكر از اطلاعات مفیدی كه در ثبت كردید من فوق توانبخشی قوچان قبول شدم و خودم فرهنگیم آیااین رشته یه آموزش وپرورش هم مرتبط هست ؟
مدیر
سلام
برای کودکان استثنایی می تونه مفید باشه.
چهارشنبه 31 تیر 1394 04:06 ب.ظ
سلام اقای نامدار
واقعا ممنون ب خاطر مطالب مفیدتون,من مشاوره توانبخشی شهیدبهشتی بدون آزمون استعداددرخشان قبول شدم همزمان دانشگاه خودم الزهرا(مشاوره عمومی)و مشاوره مدرسه تربیت رجایی (همه روزانه)قبول شدم واقعا خیلی سردرگم بودم چون کمترکسی اطلاعات دقیقی از این رشته داره و من با توجه ب مطالبتون تصمیم گرفتم توابخشی بخونم ,,,خدا خیرت بده
مدیر
سلام.
به سلامتی انشالا
جمعه 5 تیر 1394 08:33 ب.ظ
سلام،ممنون از وبلاگ زیباتون،من کارشناسی زبان عربی دارم میخوام ارشد مشاوره توان بخشی بخونم میشه منابعش رو واسم بگید.ممنون
مدیر
سلام
منابع کنکور ارشد با گرایش های دیگه مشترک هست.
چهارشنبه 2 اردیبهشت 1394 05:15 ب.ظ
سلام وبلاگ مفید و زیبایی دارید..خوشحال میشیم مارو لینک کنید
وبلاگ ما تازه ایجاد شده و نویسندگان ان دانشجویان ارشد و دکتری مشاوره توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی هستند. واساتید نیز در این وبلاک فعالیت میکنند.موفق باشید
مدیر
سلام.
ممنون از لطف شما
لینک شدید
چهارشنبه 19 فروردین 1394 03:42 ب.ظ
سلام دوستان از کسانی که کارشناسی ارشد مشاوره توانبخشی میخونن میخوام ک ب منم کمک کنن اخه من سوالام زیاده حتی از استادامم سوال کردم چیز زیادی نمیدونستن این شمارم 09335416769
مدیر
سلام.
پیشنهاد می کنم از اساتید توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی سوالاتتون رو بپرسید
چهارشنبه 8 بهمن 1393 10:09 ق.ظ
با سلام
من ارشد مشاوره توانبخشی و در حال نوشتن پایان نامه ای با موضوع اعتیاد هستم میخواهم دکتری هم توانبخشی بخونم اگه لطف کنید و کتابها و منابع رو به من معرفی کنید سپاسگزارم .
مدیر
سلام
اطلاع ندارم.
جمعه 12 دی 1393 01:06 ب.ظ
سلام
من کارشناسی علوم تربیتی گرایش مدیریت آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد خوندم می خوام برا ارشد مدیریت توانبخشی بخونم ممکنه به من بگید که چه کتابایی باید بخونم؟ وچون این رشته از رشته های وزارت بهداشته نمیدونم منابعشو از کجا تهیه کنم حتی تهران هم رفتم ولی نتونستم بیشتر از سه تا از کتابا رو پیدا کنم.ممکنه بگید کتابا رو کجا میتونم پیدا کنم؟
ممنون
مدیر
سلام
پاسخ شما ارسال شد.
دوشنبه 10 آذر 1393 11:34 ب.ظ
سلام.
من دانشجوی ارش مدیریت توانبخشی دانشکاه ایران هستم . و کارشناسی مشاوره دارم .
موضوع پیشنهادی پایان نامه من بررسی جایگاه مشاوره توانبخشی درنظام ارائه خدمات توانبخشی هست .
این موضوع رو انتخاب کردم چون قصد دارم برای دکترا مشاوره توانبخشی بخونم و منتها خیلی هنوز گیر دارم توی کارم و چطور میتونم از راهنمایی های شما استفاده کنم و چون هنوز برای خودم مجهول هست این رشته . و کلی به بن بست خوردم
مدیر
سلام
پاسخ شما ارسال شد.
جمعه 2 آبان 1393 08:02 ب.ظ
سلام با تشکر از اطلاعاتی که در اختیار ما می گذارید
سؤالی از تون داشتم من کارشناسی ارشد روان شناسی عمومی خوندم الان می خوام برا دکتری مشاوره توانبخشی بخونم ممکن به من بگید که چه کتابایی باید بخونم؟ بعد اینکه من تا حالا تجربه ی مشاوره به صورت حرفه ای نداشتم، این موضوع می تونه توی مصاحبه تأثیر بذاره؟
مدیر
سلام
پاسخ شما ارسال شد.
یکشنبه 24 آذر 1392 05:22 ب.ظ
سلام جناب نامدار.
واقعا تبریک میگم. هم به وبلاگ زیباتون و هم به مطالب قشنگو دوستداشتنیتون.
من خیلی دلم میخواد روانشناسی بخونم و به مردمم کمک کنم و مشاوره بدم ولی من بندر عباس زندگی میکنم و کسی نیست که راهنماییم کنه. نمیدونم چی بخونم و کجا بخونم.
شما که رشتتونو معرفی کردین خیلی خوشم اومد.
میشه راهنماییم کنید که از کجا شروع کنم؟
رشتم کاردانی کامبیوتر بود که انصراف دادم.
الان دارم پیشدانشگاهی انسانی میخونم.
بعد چیکار کنم؟
ID Yahoo : Peedy_00
مدیر
سلام دوست من.
بدانشگاه دولتی بندر عباس رشته ی مشاوره رو تا مقطع ارشد داره، به دانشگاه شهرتون مراجعه کرده و با دانشجویان و اساتیدش از نزدیک صحبتی داشته باشید...
موفق باشید
یکشنبه 17 آذر 1392 01:39 ب.ظ
(مشاور توانبخشی که آچار فرانسه نباشد، مشاور توانبخشی نیست!)لایک داره خداییش ایول
مدیر
مرسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

نمایش نظرات 1 تا 30