تبلیغات
مشاوره روانشناختی: اختلالات اضطرابی(وسواس، فوبیا، پنیک و...)، خانواده. هماهنگی: 09352799816 - معرفی کتاب: 10 کتاب روانشناسی که باید بخوانید

معرفی کتاب: 10 کتاب روانشناسی که باید بخوانید

سه شنبه 3 شهریور 1394 10:55 ق.ظنویسنده : مدیر

 
اغلب مراجعان من موقع خروج از اتاق برگه ای دستشون هست که اسم چند کتاب روش نوشته شده. اما بعضی اوقات اتفاق بدی رخ میده و مراجع میگه:«ما دو هفته دیگه عقدمونه!» یا «آخر هفته عروسی ماست. تمامی کار هاش رو هم انجام دادیم!». من رضائی هم وقتی می پرسم که خوب! قبل از این که بیایید پیش من چه دوره ها، کلاس ها و مشاوره های پیش از ازدواجی رفته اید، پاسخ اینه:«هیچ!» این جاست که من فقط نگاه می کنم! این جا دیگه فرصت کتاب معرفی کردن نیست! باید هر چی بلدم رو کنم...!
خوب! به نظر من هر کسی که می خواد یه ازدواج موفق داشته باشه، «باید» بعضی کار ها رو انجام بده. برای اخذ گواهینامه ی رانندگی طرف 3 ماه زمان، هزینه و انرژی می گذاره تا یه قارقارک شبه اسباب بازی رو برونه. اما حالا می خواد از نقش «دختر بابا» که یک عمر در آن بوده، سوئیچ کنه به «عروس» خانم و با یک ایل و طبار و قبیله مواجه بشه، 1 ساعت هم آموزش ندیده!
کشور هایی که پیشرفت کردند همینجوری و از سر شانس موفق نشدند. ضرب المثلی معروفی هست که می گوید«هیچ موفقیتی اتفاقی نیست». واقعا هم همینطور هست. برای مثال در سیستم های آمریکایی آموزش و بازخورد از جمله ی مهم ترین مسائل است. من مراجعی از آمریکا داشتم که قبل از مراجعه به من جهت درمان، ته درمان های شناختی رفتاری را در آورده بود! و من هر چه می گفتم دفترچه یادداشت اش را باز می کرد و می گفت بله! منظور شما تکنیک X هست!
کسی که موفق است بهایش را داده... حال اگر شما هم می خواهید که در حیطه هایی خاص موفق شوید، باید زحمت بکشید، زمان، هزینه و انرژی بگذارید.
در حیطه ی مطالعه پیشنهاد می کنم حتما کتاب های زیر را بخوانید:

1. راهنمای ازدواج موفق، آلبرت الیس و رابرت هارپر، ترجمه ی الهم شفیعی، نشر رسا
اگر: فرصت کافی جهت مطالعه ی کتاب های حجیم و متعدد درباره ی ازدواج را ندارید، شخصیتی کنترل گر، سنتی، و ذهنی پر از باید ها و نباید ها برای همسر خود و خانواده اش را دارید، کتاب زیر را حتما بخوانید. به اعتقاد من نویسنده ی این کتاب(آلبرت الیس یکی از بزرگترین روان درمانگران تاریخ روانشناسی) به زیباترین شکل ممکن و به دور از هرگونه پیچیده کردن کلام و نظریه پردازی های اضافی، به شکلی صریح و عملیاتی به شما تذکرات لازم را در جهت داشتن زندگی کم تنش و به دور از اشتباهات فاحش اپیدمیک متذکر می شود.
راهنمای ازدواج موفق، آلبرت الیس و رابرت هارپر، ترجمه ی الهم شفیعی، نشر رسا

2. راهنمای زندگی عاقلانه، آلبرت الیس و رابت هارپر، ترجمه ی مهرداد فیروزبخت، انتشارات رشد
شما در این کتاب فرا می گیرید که چگونه تفکرات شما، زندگیتان، هیجانات و رفتار هایتان را تحت تاثیر قرار می دهد. شما فرا میگیرید که چگونه فلسفه ای در زندگی خود داشته باشید که کمتر تحت تاثیر هیجانات و تفکرات ناراحت کننده قرار بگیرید.
راهنمای زندگی عاقلانه، آلبرت الیس و رابت هارپر، ترجمه ی مهرداد فیروزبخت، انتشارات رشد

3. آیا تو آن گمشده ام هستی؟ باربارا دی آنجلیس، ترجمه ی هادی ابراهیمی، انتشارات نسل نواندیش
نویسنده ی کتاب اشتباهات مهلک در انتخاب، روابط مستعد شکست، چگونگی رابطه و... را به تفصیل بر شمرده. بسیاری از مطالبی که از کودکی و به اشتباه در مورد ازدواج از پدر و مادر، تلویزیون، کتاب ها و رمان های بازاری فرا گرفته ایم و عموم از اشتباه بودن آن اطلاع ندارند، در این کتاب به شکلی علمی بررسی شده و زیر سوال رفته اند. در صورتی که تحت شرایط اورژانسی ازدواج قرار ندارید و فرصت کافی برای ازدواج دارید حتما این کتاب را بخوانید.
آیا تو آن گمشده ام هستی؟ باربارا دی آنجلیس، ترجمه ی هادی ابراهیمی، انتشارات نسل نواندیش

4. بی وفایی همسران، دکتر حسین خدمتگذار، دکتر جعفر بوالهری، سمیرا کرملو، نشر قطره
کتاب های نشر قطره اغلب به حجم کم و قطره ای در عین حال پر محتوا معروف هستند. نویسندگان در این کتاب با قلمی روان و به دور از پیچیدگی های ادبیات روانشناسی شما را به با روش های پیشگیری و مواجهه با بی وفایی(خیانت یا روابط فرازناشویی) آشنا می کنند. در نظر داشته باشید که خیانت و روابط فرازناشویی در عصر حاضر بسیار فراگیر شده و هیچ کسی نمی تواند خود را بری از این موضوع بداند. ممکن است برای هر فرد متاهلی چنین رویدادی پیش آید پس با چشمانی باز وارد رابطه ی متاهلی بشوید و آن را مدیریت نمایید.
بی وفایی همسران، دکتر حسین خدمتگذار، دکتر جعفر بوالهری، سمیرا کرملو، نشر قطره

5. طلاق، دکتر ماهیار آذر، نشر قطره
زمانی که «ط» طلاق نزد بعضی از مراجعان مطرح می شود، تنشان به لرزه می افتد. طبیعیست. طلاق برای اغلب ما رویدادی ناخوشایند و توام با درد است. هرچند تعداد افرادی هم که بعد از طلاق جشن طلاق می گیرند، کم نیست. در واقع چگونگی برخورد با این رویداد به چگونگی پردازش فرد از رویداد بستگی دارد. نویسنده در این کتاب به زیبایی و صراحت علل، پیامد ها و چگونگی مدیریت خود و فرزند را قبل و بعد از طلاق ارائه می نماید. وی از فاجعه سازی یا سهل انگاری این رویداد اجتناب کرده و به شکلی علمی موضوع را بررسی می نماید. اگر در آستانه ی طلاق هستید حتما کتاب زیر را مطالعه نمایید.
طلاق، دکتر ماهیار آذر، نشر قطره

6. عشق ویرانگر، دکتر براد جانسون، دکتر کلی موری، ترجمه زهرا حسین زاده و الهام شفیعی، نشر رسا
شاهکاری در روانشناسی روابط معیوب. این کتاب به شکلی واضح شما را با افراد دارای احتلال شخصیت آشنا می نماید. در واقع شما در این کتاب یاد می گیرید که چگونه ویژگی ها ی رفتاری افراد مشکل دار را شناسایی کنید و از ارتباط گرفتن با آن ها اجتناب کنید یا اگر مجبور به مواجهه با آن ها هستید چگونه رابطه ی خود را با آن ها مدیریت کنید. حتی اگر خود شما دچار اختلال شخصیت باشید این کتاب به شما کمک می کند که رفتار های خود را بهتر درک کنید و به دنبال کمک حرفه ای باشید(متاسفانه افراد دچار اختلال شخصیت آگاهی از اختلالات رفتاری خود و اثرات منفی آن بر روی دیگران ندارند)
عشق ویرانگر، دکتر براد جانسون، دکتر کلی موری، ترجمه زهرا حسین زاده و الهام شفیعی، نشر رسا

7. بازی ها، اریک برن، ترجمه اسماعیل فصیح، نشر پیکان یا ذهن آویز
ما در روابطمان ممکن است از تکنیک های ناجوانمردانه استفاده کنیم یا مورد حمله توسط همان تکنیک ها قرار بگیریم! در این کتاب بازی ها و تکنیک هایی که به حالت روند استفاده می شوند و روابط را از حالت نرمال در می آورند آشنا می شوید. اگر فرد با تجربه ای در روابط نیستید حتما کتاب زیر را بخوانید تا مورد سوء استفاده عاطفی قرار نگیرید.
بازی ها، اریک برن، ترجمه اسماعیل فصیح، نشر پیکان یا ذهن آویز

8. پیام ها، متیو مک کی، مارتا دیویس، پاتریک فنینگ، ترجمه محمدعلی رحیمی، انتشارات ارجمند
یک کتاب فوق العاده پیرامون ارتباط و اصول آن. شما با خواندن این کتاب می توانید یاد بگیرید که در محیط های مختلف کدام یک از تکنیک ها را به کار ببندید. در محیط کار، منزل و... زبان بدن، گوش دادن فعال، تکنیک های به حرف آوردن و یخ شکن و...  را یاد خواهید گرفت.
پیام ها، متیو مک کی، مارتا دیویس، پاتریک فنینگ، ترجمه محمدعلی رحیمی، انتشارات ارجمند

9. مهارت های زندگی، کریس ال کلینکه، ترجمه ی دکتر شهرام محمدخانی، انتشارات رسانه ی تخصصی
مجموعه ای بسیار مفید از مهارت ها که ما را در موقعیت های دشوار زندگی یاری می دهند در این کتاب گرداوری شده اند. متاسفانه بسیاری از مهارت های فوق به شکل عملیاتی در سیستم آموزش و پرورش آموزش داده نمی شوند. پس ما ناگذیریم که خودمان به دنبال آن رفته و یاد بگیریم. شما در این کتاب اصول مقابله با اضطراب، افسردگی، ضربه های روحی و... را یاد می گیرید.
مهارت های زندگی، کریس ال کلینکه، ترجمه ی دکتر شهرام محمدخانی، انتشارات رسانه ی تخصصی

10. انسان در جستجوی معنا، ویکتور فرانکل، ترجمه مهدی گنجی، انتشارات ساوالان
شاهکار دکتر ویکتور فرانکل؛ کتاب انسان در جستجوی معنا، سرگذشت نویسنده را در اردوگاه های کار اجباری آلمان ها در زمان جنگ جهانی دوم و مواجهه ی نزدیک وی با مرگ را نشان می دهد. رویداد هایی بسیار تکان دهنده که به شکلی ظریف با واقعیت و معنای زندگی پیوند داده شده. اگر از نبود معنا در زندگی خود رنج می برید شاید این کتاب بسیار زیبا بتواند جرقه ای در ذهن شما بزند.
انسان در جستجوی معنا، ویکتور فرانکل، ترجمه مهدی گنجی، انتشارات ساوالان

برچسب ها: معرفی بهترین کتابهای روانشناسی ، بهترین کتب روانشناسی ، معرفی کتاب روانشناسی ، کتابهایی که باید خواند ، بهترین کتابهای روانشناسی ، بهترین کتب خودیاری ، بهترین کتب مشاوره ازدواج ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 3 شهریور 1394 11:06 ق.ظ

 
پنجشنبه 5 بهمن 1396 10:23 ب.ظ
ممنون اطلاعت مفید و خوبی بود
مدیر
سلام و درود
ممنون از نظر لطفتون
پنجشنبه 5 شهریور 1394 03:32 ب.ظ
سلام
به قول مادرم دل به دل راه داره (منم دلم تنگ شده بود)
چند وقت انقد سرم شلوغ بود واقعیتش اومدم وب حس شیرینی بهم دست داد
یه کارایی دارم میکنم قشنگ سرفرصت برات توضیح میدم نظرت رو بهم بگی
مدیر
سلام!
حتما٬ خوشحال میشم اگر کاری از دستم بر بیاد
چهارشنبه 4 شهریور 1394 12:40 ب.ظ
سلام.ممنون کتابای خیلی جالبی معرفی کردید
مدیر
سلام
خواهش می کنم
چهارشنبه 4 شهریور 1394 12:00 ب.ظ
سلام
ممنون از معرفی کتاب.
اتفاقا میخواستم بگم اگر امکان داره کتابی برای ارتباط موثر معرفی کنید!
دو تا از کتاب های رو که خودتون معرفی کردید بهم خوندم.
2 تای دیگه رو هم خودم خوندم قبلا.
ولی فکر کنم باید کتاب مهارت های ارتباطی و بازی ها رو هم بخونم.
آقای رضایی کاش همیشه اینقدر زود پست بذارید
مدیر
سلام
خواهش می کنم
تا شروع سال تحصیلی جدید فرصت کمی داریم. بنابراین میگم تا فرصت دارم مطالبی که به ذهنم میان رو بنویسم و در اختیار دوستان قرار بدم
چهارشنبه 4 شهریور 1394 01:24 ق.ظ
به دغدغه هایت نمی توان حسادت نکرد ...

سلام آقا فرشاد عزیز چند وقت فعال شدی کسی که موفق است بهایش را پرداخت کرده ... عالی بود دادا
مدیر
سلام.
قربانت. چطوری برادر؟ دلم تنگ شده بود برات
سه شنبه 3 شهریور 1394 08:44 ب.ظ
میدونم ولى سه تا دسته كلى رو مى گفت.
حالا منظورتون چیه؟ یعنى به نظرتون من یه نوع خاصى از وسواس رو دارم؟ اصلا كامل گرایى یه جور وسواس حساب میشه؟ راستى یه چیزى یادم اومد من Dermatillomania هم دارم كه فكر میكنم یه جور وسواس باشه.
مدیر
نمیدونم! باید از نزدیک بررسی بشه
پرفکشینیسم مشکلی هست که معمولا افراد دچار اختلال شخصیت وسواسی اجباری رو آزار میده(ocpd)
بله وسواس کندن پوست زیر مجموعه اختلال وسواس اجبار هست...
سه شنبه 3 شهریور 1394 07:08 ب.ظ
همین یه تشخیص مونده بود كه نگرفته بودم كه اونم گرفتم!
نمیدونم، جلسه اول روانشناسم ازم پرسید همین سوالو و من گفتم نمیدونم و اونم توضیح داد كه وسواس سه مدله، تمیزى، اینكه هر چیزى باید سر جاى خودش باشه و یه چیز دیگه كه یادم نیست!
كه من گفتم نه!
فكر نمیكنم وسواسى باشم ولى كامل گرا هستم از اون مدلا كه یا همه یا هیچ!
مدیر
وسواس سه مدله؟! خیلی بیشتره که!
سه شنبه 3 شهریور 1394 07:04 ب.ظ
آقا مجرد بمونیم بهتره هااااا!!! من دوتاشو خوندم .... یه کتاب خوبم از الیس خوندم که بسی دوست داشتم .....
نمیگذارم کسی با اعصابم بازی کند....
آهان میگم الیس توی تماااااام کتاباش یه چیز میگه یعنی کافیه اصولش رو یاد بگیری تا کل الیس رو از بر شی ....
کلا جدیدا از کتابهایی که مبناشون واقعیت درمانیه خوشم میاد
مدیر
خوبه
سه شنبه 3 شهریور 1394 03:25 ب.ظ
به نظر من هم خیلی خوبه آدم اطلاعاتشو ببره بالا و در مراجعه به روانشناس صفر مطلق نباشه! ولی به نظرم انگار نتیجه عکس داره بعضی وقتا.
مثلا من خودم در رابطه با مشکلم و روش های درمانی خیلی مطالعه کردم حتی توی یه فروم انگلیسی زبان هم عضو شدم که تمام اعضاش مشکل منو داشتن و کاملا به موضوع مسلط شدم! اما وقتی رفتم پیش روانشناس همش ازش انتظار داشتم همون کارایی که روانشناس های دوستای مجازیم براشون انجام دادن اونم برای من انجام بده! و اگر انجام نمیداد دلخور میشدم! به علاوه دائما حس میکردم تمام علائمی رو که دوستای مجازیم داشتن منم دارم و بعد از یه مدتی اصلا نمیتونستم تشخیص بدم دارم به خودم تلقین میکنم یا واقعا مشکلی دارم!
یا مثلا در مورد socratic questioning خونده بودم که در مورد بیمارایی که سخت به درمانگرشون اعتماد میکنن تکنیک مناسبی هست چون پاسخ ها و نتیجه از خود بیمار گرفته میشه و در ضمن نوشته بود که برای این کار باید درمانگر هدف خاصی تو ذهنش داشته باشه و سوالات رو برای رسیدن به اون نتیجه خاص بپرسه و برداشت من این بود که این یه جور تکنیک پیچوندن هست در نتیجه وقتی درمانگرم خواست این کارو انجام بده من نپذیرفتم و اون گفت که پس سوالارم خودت از خودت بپرس! که من در این مرحله گیر کردم و نتونستم ادامه بدم چون اصلا نمیدونستم چه سوالی از خودم بپرسم!
مدیر
سلام
یه سوال: شما وسواس دارید؟
مطالعه ی زیاد درباره ی مشکل معمولا برای وسواسی ها مشکل ساز میشه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.