تبلیغات
مشاوره روانشناختی: اختلالات اضطرابی(وسواس، فوبیا، پنیک و...)، خانواده. هماهنگی: 09352799816 - فرهنگ اشتباه مشاوره و روان درمانی در ایران

فرهنگ اشتباه مشاوره و روان درمانی در ایران

شنبه 13 دی 1393 12:47 ق.ظنویسنده : مدیر

 
در کشورمان چنین جا افتاده که اگر کسی قصد مشاوره و روان درمانی داشته باشد، باید هفته ای یک بار مراجعه کند(البته این در مورد افرادی هست که اصلا اعتقادی به مشاوره ی ادامه دار دارند، نه افراد که در جلسه ی 45 دقیقه ای انتظار حل و فصل تمام مسائل خود را دارند!). به قول یکی از اساتید، من نمی دانم این فرهنگ ها از کجا آمده! در پلن درمان های شناختی رفتاری به صراحت اشاره شده که این درمان بایستی هفته ای 3 بار روان درمانگر یا مشاور خود را ببیند. حالا تصور کنید که مشاوری در جهت ملاحظات فرهنگی به مراجعش بگوید شما هفته ای 2 بار تشریف بیاورید و او با چشمانی باز و حیرت زده به مشاور خود نگاه کند که هفته ای 2 بار؟! زیاد نیست؟!


آخرین ویرایش: شنبه 13 دی 1393 12:47 ق.ظ

 
دوشنبه 20 بهمن 1393 12:40 ق.ظ
خب شما بگیدچیکارش کنم!من که نمیدونم
مدیر
من چه بدونم والا!
یکشنبه 19 بهمن 1393 12:10 ب.ظ
سلام خب زیاده دیگه!
من یک مشاور دارم که در موردش یک چیزی میگم و یک چیزی شما میشنوید! ایشون دو هفته یکبار برای من جلسه میگذارند. تازه با کلی غرولند که من به ایشون میکنم! تازه من خودم هر بار قاچاقی هی میام و با ایشون صحبت میکنم بدون اینکه ایشون به من جلسه مشاوره داده باشند! به نظر شما من باید به ایشون چی بگم؟ به نظر شما ایشون اصلا مشاور خوبی هست یا نه؟!
مدیر
سلام!
همچین آدمیو باید چیکارش کنی؟!
سه شنبه 23 دی 1393 12:16 ق.ظ
سلام شما هم دچار سندرم ننوشتن شدید
دلم برای نوشته هاتون تنگ شده
مدیر
سلام
ممنونم. دوست دارم بنویسم، گرفتاری ها نمی کذاره!
دوشنبه 22 دی 1393 12:53 ق.ظ
سلام با اجازه آقای رضایی
آقای جوانیار من تجربه امو بگم!برای دیابت میتونین ببرینش انجمن های دیابت اونهایی که گروه های سنی رو جدا میکنن فوق العاده توی روحیه اش تاثیر میزاره من خواهرمو بردم گابریک .توی شهرستان نمیدونم یه همچین گروههایی هستن یا نه؟! همین که ببینه بچه های خیلی کوچیک تر هم هستن و اینکه تنها نیست از نظر روحی آرومش میکنه...
در مورد مشاوره... اگه برادرتون نخواد نبرینش چون همکاری نمیکنه خواهر من که حاضر به همکاری نشد متاسفانه
یکشنبه 21 دی 1393 09:47 ب.ظ
سلام استاد.
احوال شما؟ خوب هستید؟ دلم براتون تنگ شده
نمیدونم مطلع بودید یا نه ولی برادر کوچکترم دیابت داره. از حدود 8-9 سال پیش، روزی دو سه بار به خودش انسولین تزریق میکنه. و در طی این سال ها این مشکل باعث شده اعصابش بی نهایت ضعیف بشه و رفتار پرخاش گرانه ای (بیشتر نسبت به پدر و مادرم) داشته باشه. شخصیتش هم طوری هست که حرف شنوی از کسی نداره یعنی وقتی خودش میگه فلان طرز فکر یا برخورد درسته یعنی درسته و تمام!! مشکلات جسمی دیگه ای هم داره که باعث شده تا حدودی از زندگی سرد بشه. ولی بیشتر به خاطر رفتار بد و انزوایی که داره میخواستم پیش مشاور ببرمش. ولی نمیدونم چطور و از کجا حرفش رو پیش بیارم. اگر امکانش بود میاوردمش تهران پیش خودتون چون مطمئنم حرف شما خیلی روش اثر خواهش داشت ولی نمیدونم امکانش باشه یا نه. به همین دلیل میخواستم راهنمایی ام کنید. از کجا شروع کنم؟ اصلا مشاوره ببرم یا نه؟ خودمون تو خونه چطور رفتار کنیم؟ اگر توضیحات بیشتری نیاز باشه در خدمتم. ببخشید زحمت میدم.
مدیر
سلام آقای جوانبار
خوبم ممنون
دیابت و بالا پایین شدن فشار خون اغلب باعث پرخاشگری در مبتلایان میشه. اما روانشناس مرحومی که من پیرو مدل درمانی اش هستم(آلبرت الیس) هم از جوانی دیابت داشت اما یکی از بهترین و فعال ترین روانشناسان تاریخ شد!
موضوع مهم اینه که خودش انگیزه داشته باشه که وضعیت رو بهبود بده. البته شما هم می تونید امیدوارش کنید به این موضوع که با تکنیک های روانشناختی رنج کمتری رو از نظر روانی می تونه تجربه کنه.
من تو تبریز هم روانشناسان خوبی می شناسم که بتونند کمک کنند. چون اگر بخواهید تهران بیایید باید مرتب ببینمش که شاید براتون سخت باشه.
به هر صورت هر تصمیمی که گرفتید خدمتتون هستم.
جمعه 19 دی 1393 06:34 ب.ظ
اون عکسی که یه بنده خدایییی فتوشاپ کرده بود و اون گوشه سمت راست بود کوش؟
مدیر
تو آرشیوه، به موقع ازش استفاده می کنیم
جمعه 19 دی 1393 06:32 ب.ظ
حکم جهاد
بالاخره بعد چندون ساعت خندیدم
خیرببینی مادر!
مدیر
مرسی پدر!
جمعه 19 دی 1393 01:14 ب.ظ
وای اگر چی؟
نصفه نزنین حرفاتونو .ایش
مدیر
حکم جهاد بدهند!
چهارشنبه 17 دی 1393 11:24 ب.ظ
این بله کلی حرف توش بودا
مدیر
چهارشنبه 17 دی 1393 08:51 ب.ظ
فرهنگِ مراجعه به مشاور جا بیافته،فرهنگِ تعداد جلساتش پیشکش... تکبیـــر
مدیر
وای اگر...!
چهارشنبه 17 دی 1393 08:49 ب.ظ
چیشُ کوک کرده؟!
مدیر
«پیف پاف»!
چهارشنبه 17 دی 1393 06:54 ب.ظ
سه میلیون برا فالگیر!؟ مردم چه پولایی دارن که حروم کنن!!!!
من که حتی سه ریالم خرج فالگیرا نمیکنم
مدیر
بله...!
چهارشنبه 17 دی 1393 12:04 ق.ظ
سلام
تو کشور ما مردم مشکلاتشون رو با فال و دعا حل میکنن و برای هزینه اش حتی شده فرش زیر پاشون رو هم میفروشن! اما حرف مشاوره که پیش میاد اه و ناله شون در میاد. واقعا ادم تاسف میخوره!!!!
مدیر
سلام!
طرف میگه 3 میلیون خرج کردم برا فالگیر! جای آخری که میاد پیش مشاوره!
سه شنبه 16 دی 1393 10:22 ب.ظ
ماکه جلسه قبل رفتیم حالِ مشاورمون رو گرفتیم که آخه واسه چی میگی فاصله بیافته بین جلسات،مشاوره میباس در هفته دو سه جلسه باشه،هیچی دیگه... به روی مبارکش نیاورد،اینقدر انتقاد کردم و نق زدم به جونش ولی بازهم به روی مبارکش نیاورد
مدیر
اوف اوف حتما پیش پافشو کوک کرده!
یکشنبه 14 دی 1393 10:53 ب.ظ
بابا جناب نامدار شما خیلی با حالید!! ما که تا الان هرچی مشاور رفتیم حتی نگفت دفعه بعد هم بیا!! یکبار به طرف گفتم جناب مشاور ما نیاز هست جلسه بعد هم بیاییم؟؟گفت بستگی به خودت داره!! خواستی بیا نخواستی نیا! منم این را به این گرفتم که پس نباید برم دیگه!! آخه آدم که به خودت ویزیت نمیده که من بدم!ولی تو دلم احساس میکردم که رفتم پیش مادربزرگم اونم یک خورده منو نصیحتهای به درد نخور کرده و خلاصه حس خوبی نداشتم! خلاصه بعد کلی وقت از مرکز زنگ زدند که چرا دوباره نیومدی؟گفتم خب خودتون گفتید خواستی بیا نخواستی هم نیا!! ما را اسکول کردید با این مشاوره دادنهاتون؟!!(البته ادامشو تو دلم گفتم!) خلاصه تا امروز شما اولین نفری هستید که دارید میگید مشاوره باید سه بار در هفته باشه. من که تا قبل این وبلاگ فکر میکردم مشاوره همون یک جلسه 45 دقیقه ایه که اگر درمان شدیم که چه بهتر، نشدیم هم تقصیر خودمونه! خلاصه من که قید هر چی مشاوره هست را زدم، خودم را راحت کردم!!
مدیر
صلوات ختم کنید
یکشنبه 14 دی 1393 03:13 ب.ظ
سلام
عالی بود راهنمایی تون عالیییی
ممنون
مدیر
سلام!
خواهش می کنم
یکشنبه 14 دی 1393 01:16 ب.ظ
سلام
چه خوب 2تا پست چدید!ممنون

آقای رضایی،خود مشاوره رفتن هم هنوز چندان جا افتاده نیست!حتی تو قشر تحصیل کرده و سطح بالا!
به قول خودتون تو یکی از پست ها:افراد سطح بالا و مشاوره؟!!!
حالا الان به نسبت چند سال پیش بهتر شده!چندسال قبل که اصولا( مشاوره =دیوانگی)بود باز الان اوضاع نسبت به اون زمان عالیه!بماند که هنوز هم جای کار کردن در این مورد هست!
این تعداد جلسات هم زمان میبره تا فرهنگ درستش جایگزین بشه تو ذهن ها!
مدیر
سلام!
درست می فرمایید
شنبه 13 دی 1393 11:41 ق.ظ
خوب بعضى وقتها تقصیر خود مشاور هست
من از مشاورم پرسیدم از نظر شما اشكالى نداره فاصله جلسات زیاد باشه؟، گفت: نه! اینجا متعلق به توئه! هروقت دوست داشتى بیا!
در حالى كه اگه به من میگفت روند درمان این نیست، من راحت میپذیرفتم.
مدیر
سلام
موافقم
شنبه 13 دی 1393 11:36 ق.ظ
سلام چقدرپست گذاشتید؟! گروه درمانی هم که دارید موفق باشید
منم باشما موافقم فاصله ی 1هفته خیلی زیاده، تازه همه مجبورن تعدادجلسات روهم کم کنن. ازنظرهزینه مردم نمیتونن زیادبیان!
تو مناطق شمالی شهراوضاع چطوره؟ازنظر تعدادجلسات و فاصله هاشون؟
مدیر
سلام!
خیلی ممنون
متاسفانه بحث هزینه هست، تاکید من بعد فرهنگی ماجرا هست. همونطوری که «نیم آدم» گفت، این فرهنگ حتی به اشتباه در میان درمانگران هم رواج پیدا کرده و همینطوری در حال ادامه هست...
در شمال شهر باز هم بحث فرهنگی هست، بعضی ها همکاری می کنند، بعضی ها شوک می شوند!
شنبه 13 دی 1393 12:04 ق.ظ
هفته ای دو بار زیاد نیس اتفاقا . منتها برای ماهایی که پیش دکتر متخصص(طب کلاسیک منظورمه) زورمون میاد حتی ماهی یه بار بریم و دارو هامونو آزاد هم شده تهیه میکنیم تا دکتر نریم زیاد به نظر میاد
مدیر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.