تبلیغات
مشاوره روانشناختی: اختلالات اضطرابی(وسواس، فوبیا، پنیک و...)، خانواده. هماهنگی: 09352799816 - وسواس باعث معلولیت می شود

وسواس باعث معلولیت می شود

یکشنبه 9 شهریور 1393 01:20 ب.ظنویسنده : مدیر

 
وسواس از جنس فکر می باشد. یعنی برخلاف تصور عموم که وسواس را معادل شستشو، تکرار و انجام آئین هایی می دانند، وسواس به این شکل نیست. وسواس انواع مختلفی دارد، همچون وسواس های جنسی، مذهبی، تکرار، چک کردن و وارسی، نظم و ترتیب، تقارن و...
بسیاری از وسواس ها به قدری غیر منطقی هستند که به راحتی در روند عادی زندگی فرد مشکل ساز می شوند. فرد وسواسی هم اغلب از غیر منطقی بودن افکار وسواسی خود آگاه است اما چگونگی غلبه بر آ« را بلد نیست. اکنون تعدادی از وسواس های معلولیت زا را مرور می کنیم:
1. ماندن در دستشوئی به مدت 3 ساعت
2. ماندن در حمام به مدت 5 ساعت
3. برگشت به عقب و چک کردن پشت سر برای این که آیا چیزی روی زمین افتاده یا نه
4. رد کردن اعدادی مثل 6، 666، 13، 23، و ضرایب این اعداد مثل 26 یا 39
5. دست ندادن با مردم به خاطر جلوگیری از انتقال انرژی منفی
6. دیگران فکر من را می خوانند، بنابراین من از برقراری ارتباط با آن ها می ترسم و حتی نمی توانم به چشم هایشان نگاه کنم.
7. نکند که من هم جنس گرا باشم و نتوانم با جنس دیگر رابطه برقرا کنم؟
8. نکند بلند شوم و در جمع به خدا و پیامبر فحاشی کنم؟
و...
شاید موارد فوق در نگاه اول مواردی ساده و صرفا وسواسی به نظر بیایند، اما در عمل باعث اضطراب دائمی و رفتار های اجتنابی و کنترل گرانه در جهت جلوگیری از رخ دادن اتفاقات ترسناک باشد. این افراد به خاطر وسواس هایشان کلاس های درس، قرار های ملاقات، مراسم مهم و حتی حضور به موقع در محل کار خود را از دست می دهند، چرا که ممکن است در حمام یا دستشوئی گیر کنند و چرخه ی خبیث وسواس هایشان آن ها را زمین گیر نماید.
اخیرا مراجعی داشتم که در جلسه ی اول از من پرسید که "آیا شما با هیپنوتیزم درمان می کنید؟ من دوست دارم با هیپنوتیزم درمان شوم." پاسخ من این بود: با توجه به مشکل شما یعنی وسواس و سایر اختلالات اضطرابی که در مورد شما با یکدیگر همبودی دارند، هیپنوتیزم کمکی به شما نخواهد کرد. طبق پژوهش های تجربی انجام شده بهترین گزینه برای درمان اختلالات اضطرابی از جمله وسواس اجبار، درمان های شناختی و رفتاری می باشد. روش درمانی من هم شناختی رفتاری می باشد. معجزه ای در کار نیست. درمان شناختی و رفتاری تمرین و تکلیف دارد که برای گرفتن نتیجه بایستی توسط مراجع انجام شود. در ضمن تا زمانی که شما از مسائل و وسواس های خود به من نگفته اید من نمی توانم به شما کمکی کنم.
در انتهای این مطلب لازم است که نکته ی بسیار مهمی را یاداوری نمایم. در مراجعانم دیده ام که نسبت به فرد وسواسی خرده گیری می نمایند که تصمیم قطعی بگیرد و وسواسش را کنار بگذارد. تصمیم و امید و انگیزه ی درمانی مهمترین پارامتر درمان هست، اما مراجعی که نمی داند چگونه این کار را انجام دهد احتمالا شکست خواهد خورد. بنابراین حملات به دور از انصاف به افراد وسواسی هیچ کمکی به بهبود آن ها نخواهد کرد. اطرافیان می توانند به عنوان «کمک درمانگر» در محیط خارج از کلینیک با رعایت مواردی که مشاور و درمانگر به عهده ی آنان می گذارد نتیجه ی بهتر و سریع تری از درمان بگیرند.بهترین روانشناس تهران , بهترین مشاور تهران ,  بهترین روانشناسان تهران , بهترین مشاوران تهران  ,بهترین مشاورران و روانشناسان تهران , بهترین گروه روانشناس تهران ,بهترین تیم روانشناس تهران , بهترین گروه مشاوران تهران , بهترین روانشناس اضطراب تهران , بهترین روانشناس اضطراب ایران , بهترین مشاور اضطراب تهران , بهترین مشاور اضطراب ایران , روانشناس عالی اضطراب در تهران، روانشناس عالی اضطراب ایران , مشاور عالی اضطراب تهران , مشاور عالی اضطراب ایران , بهترین درمان اضطراب در تهران , بهترین درمانگر اضطراب در تهران , بهترین درمانگر اضطراب ایران , بهترین درمانگر پنیک اتک تهران، بهترین درمانگر پنیک اتک ایران، بهترین دکتر پنیک اتک تهران , بهترین دکتر پنیک اتک ایران , بهترین درمان پنیک اتک , درمان پنیک اتک , بهترین دکتر اضطراب اجتماعی، بهترین روانشناس اضطراب اجتماعی، بهترین مشاور اضطراب اجتماعی, بهترین روانشناس وسواس ایران, بهترین روانشناس وسواس تهران, بهترین درمانگر وسواس ایران, بهترین درمانگر وسواس تهران, بهترین دکتر وسواس, بهترین دکتر وسواس فکری, بهترین دکتر وسواس عملی, بهترین دکتر وسواس فکری و عملی, بهترین دکتر اختلال وسواس اجبار, بهترین مشاور وسواس ایران, بهترین مشاور وسواس تهران, آدرس و تلفن بهترین دکتر وسواس ایران, آدرس و تلفن بهترین دکتر وسواس تهران, آدرس و تلفن بهترین مشاور اضطراب ایران, آدرس و تلفن بهترین مشاور اضطراب تهران, آدرس و تلفن بهترین دکتر اضطراب تهران, آدرس و تلفن بهترین دکتر پنیک اتک تهران, آدرس و تلفن بهترین روانشناس وسواس تهران، بهترین روانشناس استرس تهران, بهترین دکتر استرس تهران, بهترین مشاور استرس تهران, بهترین درمانگر استرس تهران, بهترین دکتر استرس ایران, بهترین دکتر استرس


برچسب ها: وسواس اجبار ، بهترین درمان وسواس ، بهترین درمانگر وسواس ، بیماری وسواس ، درمان وسواس ، وسواس فکری ، درمان وسواس فکری عملی ،
آخرین ویرایش: یکشنبه 1 شهریور 1394 01:13 ق.ظ

 
چهارشنبه 28 مرداد 1394 12:21 ب.ظ
سلام
من یه مشكلى دارم كه نمیدونم دلیلش چیه و كنترلش برام تقریبا غیر ممكنه. راستش روم نمیشه حضورى هم مراجعه كنم. امكان داره شما یه راهنمایى هرچند كوچیك منو بكنید كه چه طورى از دستش خلاص بشم؟ یا اینكه اصلا بگید اسم خاصى داره ( انگلیسى ) كه بتونم سرچ كنم و اطلاعاتى به دست بیارم؟
من از دوران نوجوانى خیلى زیاد جوش میزدم هم رو صورتم و هم رو بدنم. بعد از درمان جوش هاى صورتم تا حد زیادى از بین رفت وهمینطور جوش هایى كه رو بازوهام میزدم اما هنوز كاملا از بین نرفته (من ٢٧ ساله هستم). از همون موقع خیلى جوشامو دستكارى میكردم به خصوص بدنم رو و یادمه اولین بار كه پیش دكتر رفتم و بدمو دید شدیدا تعجب كرد و گفت تو مشكل اصلیت روانیه و كندن این جوشا شرایط رو وخیم تر كرده. الان بهتر شدم ولى هنوزم مشكل دارن و نمیتونم لباساى باز بپوشم. یهو به خودم میام میبینم دارم جوشامو میكنم و هر وقت كه خیلى اضطراب دارم این مسئله شدیدتر میشه. تمام بازوهام پر از لك شده و اصلا نمیدونم چه جورى خودمو كنترل كنم. خواهش میكنم كمكم كنین.
مدیر
سلام
مشکل شما اصلا چیز عجیبی نیست و کاملا شناخته شده هست!
با 2 ماه دارو خوردن(داروی روانپزشکی) و چند جلسه مشاوره و یادگیری تکنیک ها مشکل حل میشه
پنجشنبه 20 شهریور 1393 07:51 ب.ظ
11 روز تحمل کردم و کامنت نذاشتم. رکوردیه در نوع خودش.
میخواین من چند تا لطیفه بذارم بازدیدکنندگان سایت حوصله شون سر نره؟
مدیر
به زودی آپ می شود!
پنجشنبه 20 شهریور 1393 12:55 ب.ظ
سلام.
من هم خیلی خواب اون دوران رو میبینم استاد. تمام خاطرات اون دوران مو به مو در ذهنم هست. تمامی باشگاه هایی که با هم بودیم. روز تربیت بدنی در ائل گلی و تمریناتش. خنده هامون. جدیّت هامون. همه اش در ذهنمه. یعنی قابل حذف نیست
درسته که بعد از حضرت عالی من و آقا میلاد یه باشگاهی گرفتیم و با چند دوست تمرین کردیم و در حد خودمون کمکشون کردیم ولی باز طعم باشگاه شما رو نمیده. آرزو داریم یک بار دیگه زیر یه سقف با شما تمرین کنیم. یعنی بی نهایت نیاز به وجود شما به عنوان استاد حس میشه. مخصوصا در وضعیت فعلی نینجوتسو تبریز که کاملا رو به مرگ هست.
مدیر
ممنونم آقای جوانبار. انشالا...
پنجشنبه 20 شهریور 1393 12:37 ب.ظ
یه سنسیِ گرفتار... منتظر مطلب جدیدیم هااا
مدیر
چشم همین امروز
چهارشنبه 19 شهریور 1393 11:54 ب.ظ
سلام استاد عزیز. از اینکه میبینم ما شاالله پله های موفقیت رو طی کردید و دارید به دیگران هم در زندگیشون کمک میکنید بینهایت خوشحال هستم و به خودم افتخار میکنم که روزگاری شاگرد شما بودم. خیلی دلم براتون تنگ شده. دل همه مون تنگ شده. اگه تهران بودم حتما میومدم پیشتون چون خودم هم شدیدا به یک مشاوره ی خوب نیاز دارم. جاتون تو تبریز خالیه
مدیر
سلام آقای جوانبار
متشکرم من هم از این که دوستان خوبی مثل شما داشتم خوشحالم.
من هم دلتنگ آن دوران و دوستان هستم. مدتی پیش حتی شب ها خواب آن دوران را می دیدم و وقتی از خواب بیدار می شدم متوجه می شدم که گریه کردم! تهران تشریف آوردید حتما اطلاع بدید هم رو ببینیم. چند روز پیش آقای دلشاد تشریف آورده بودند و ملاقات کوتاه اما به یاد ماندنی داشتیم.
به خدا میسپرمتون...
چهارشنبه 19 شهریور 1393 03:41 ب.ظ

مدیر
دوشنبه 17 شهریور 1393 10:12 ق.ظ
ای بابا. خیره مریض نشدین که دور از جون دوباره
مدیر
فعلا که سالمم و سر پا!
یکشنبه 16 شهریور 1393 09:46 ب.ظ
آپ نمیشوید؟!!!
مدیر
گرفتارم وحشتناک!
پنجشنبه 13 شهریور 1393 01:58 ب.ظ
آقا ما الان دو سه هفته است نیش نزدیم که نیشمون کند نشه، تیـــز نگه داشتیم، خوب بابا بگین نیشمونو واسه چی میخواستین؟ والا به قرآن، نیشمون بلااستفاده افتاده یه گوشه
مدیر
نیرو های ویژه بایستی در تمامی لحظات در آماده ترین حالت ممکن به سر برند!
چهارشنبه 12 شهریور 1393 11:14 ب.ظ
[آیکن پشه ای که دچار تیک عصبی شده]
مدیر

صبور باشید...
چهارشنبه 12 شهریور 1393 03:23 ب.ظ
یه سنسیِ خسیس! و آموزشِ تکانیک! پشت درهای بسته!

تکانیک= تکنیک ها
مدیر
بعضی چیز ها رو باید به آدم های معدودی یاد داد
سه شنبه 11 شهریور 1393 10:31 ب.ظ
سلام
آقای رضایی یه سوال،وسواس فکری شامل اینهاست یا نه کلا چیز دیگه ای هست؟!
مدیر
سلام
این ها مثال هایی از وسواس ها هستند، وسواس دامنه ی وسیعی از افکار مزاحم را شامل می شود...
سه شنبه 11 شهریور 1393 01:58 ب.ظ
اون ب منم . همون که با تلفن درگیره
مدیر
الان متوجه شدم.
همیشه اینطوری نیست، معمولا اولش تکنیک های شناختیه، بعدا می ریم سراغ تکنیک های بیرحمانه ی رفتاری! مگر اینکه مراجع آماده باشه، مثلا بعضی مراجع ها به قدری همکار و منعطف هستند که همون جلسه ی اول تکنیک های رفتاری رو پیاده می کنیم کلی هم حالشون خوب میشه!
سه شنبه 11 شهریور 1393 01:05 ب.ظ
با این حساب دویست تا شماره میدن دست من و میگن زنگ بزن .آیکون ناخن جویدن.....
آقا دلم خواست صادقانه خودمو معرفی کنم مشکلی هست؟؟؟؟؟
مدیر
متوجه منظورتون نشدم!
سه شنبه 11 شهریور 1393 11:41 ق.ظ
فکر کنم تکنیک های بی رحمانه یعنی اینکه طرف را میبرند همون بلایی را سرش میارند که سرش وسواس داره!!! مثلا یکی از معلمان گرامی میگفت که دخترش وسواس نجس و پاکی داشت و مدام فکر میکرد کل حمام نجسه و به هر جایی از حمام که دست یا تنش میخورده فکر میکرد نجس شده و خلاصه کلی آب و آبکشی که باعث میشده به قول شما کلی توی حمام بمونه و هی خودش را آب بکشه. بعد کاری که معلم گرامی کرده بود این بود که مجبورش کرده بود با پای برهنه بره توی حمام و به همه جای حمام دست بزنه و راه بره و بعدش بیاد و توی کل خانه چرخ بزنه و بعد بایسته به نماز!!! البته توسط دیکتاتوری معلم مربوطه دخترک چاره ای جز اجرای فرمان را نداشته!! خلاصه به صورت اجباری و توسط خانواده این بلا را سرش آوردند تا فکر اینکه حمام نجسه از سرش بپره که گویا نتیجه هم داده بود!!!
دوشنبه 10 شهریور 1393 11:30 ب.ظ
بله! فکر میکردم قبلا براتون تعریف کردم.
مثل اینکه در خانواده عروسی بوده که خیلی وسواسی بوده و گریه ی همه رو در آورده بوده. یک روز پدر شوهر که حسابی خسته شده بود یه تشت پر از ادرار رو روی سر این خانم خالی میکنه و بعد از اون این خانم به کلی مشکل وسواسش حل میشه. البته این قضیه مربوط به خیلی سال پیش هست و فکر کنم این خانم الان در قید حیات نباشه.
مدیر
دوشنبه 10 شهریور 1393 11:16 ب.ظ
تکنیک های بیرحمانه!
خوشمان آمد!
در سالیان خیلی دور این روش رو روی یکی از آشنایان ما که وسواس شدیدی داشت اجرا کردند. روایت شده که به کلی وسواسش از بین رفت!
مدیر

واقعا؟!
دوشنبه 10 شهریور 1393 11:08 ب.ظ
سنسی توی پست اولش نوشته که کمربند کاراته! یا تکواندو داره . معلومه روشهای بیرحمانه چین!!!!!
خدا به داد برسه
مدیر
رشته ی من با تکواندو یا کاراته خیلی متفاوته! نین جوتسو روشی ژاپنی هست برای کشتن، نه ورزش یا اسپورت!
دوشنبه 10 شهریور 1393 09:10 ب.ظ
خوب حالا دو تا تکنیکو لو بدین سنسی چی میشه؟
مدیر
نمیشه! تو باشگاه هم که تکنیک های خاص رو یاد میدادم بچه های ارشدو می بردم پشت پرده تکنیکو می گفتم بر می گشتیم کلاس!
دوشنبه 10 شهریور 1393 02:55 ب.ظ
یا خدا!
تکنیک رفتاری بیرحمانه دیگه چه جوریه؟ میشه یه مثال بزنین؟
نکنه از تکنیک های رزمی تون استفاده میکنین سنسی نامدار؟
مدیر
این ها در کلینیک انجام می شود!
دوشنبه 10 شهریور 1393 11:39 ق.ظ
سلام.
3 ساعت دستشوئی؟؟؟؟؟
هم اتاقی من 30 دقیقه تو دستشویی بود میگفتم وسواسیه.(و البته بود نشونه های دیگه ای داشت.)اما 3 ساعت دیگه واقعا عجیبه
مدیر
سلام!
بله 3 ساعت، عجیب نیست! وقتی گفته می شود اختلال، یعنی همین. کیس های جالب تری هم هست، مثلا من آدم میشناسم که 5 ساعت هم در حمام می ماند...
یکشنبه 9 شهریور 1393 11:44 ب.ظ
دست شما درد نکنه!
اتفاقا من هم امروز با دوستم صحبت میکردم که وسواسیه و میگفت خیلی ناراحتم و خیلی اذیتم میکنه ولی هیچ جور نمیتونم جلوی خودم رو بگیرم که اون کار رو انجام ندم.
و وسواس های خیلی جالبی داشت. مثلا در مورد ترتیب گذاشتن لباس ها در کشو بر اساس رنگ
مدیر
خواهش می کنم. دوست شما به اندکی تکنیک رفتاری بیرحمانه نیاز دارد تا بهتر شود!
یکشنبه 9 شهریور 1393 09:31 ب.ظ
اصلا تیتر این پست فکرمو مشغول کرد.
من یه اخلاق مسخره دارم همش فکر میکنم اگر به کسی تلفن بزنم مزاحمش میشم و به خاطر همین هیچ وقت به هیچ کس و هیچ جا زنگ نمیزنم . این قضیه واقعا اذیت میکنه. به نظرتون این حالت هم وسواسه؟
مدیر
با دو خطی که شما نوشتید نمی توان برچسب زد، باید مصاحبه ی بالینی انجام شود...
یکشنبه 9 شهریور 1393 04:05 ب.ظ
سلام روزبخیر جناب رضایی
خداروشکر به پست گذاشتناتون ادامه میدید...
ازشما و مخاطبای وبلاگتون دعوت میکنم توطرح جدیدم شرکت کنید خوشحال میشم
منتظرشما و تک تک مخاطبای عزیز هستم
مدیر
سلام
ممنون، خیلی خوش اومدید...
یکشنبه 9 شهریور 1393 02:59 ب.ظ
سلام
-تبریک میگم به مخاطبین وبلاگبالاخره وبلاگ داره آپ میشه. دست سنسی درد نکنه
-مورد 4 رو نفهمیدم چه جور وسواسی هست
-یعنی ساعت وبلاگ درست شده یا نه؟(این الان حس فضولیه یا وسواس؟)
مدیر
سلام!
خیلی ممنون
مورد چهارم نمونه ای از «افکار جادوئی» هست که در افراد وسواسی و اسکیزوتایپال دیده می شود.
ساعت حالش خوب هست!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.