تبلیغات
مشاوره روانشناختی: اختلالات اضطرابی(وسواس، فوبیا، پنیک و...)، خانواده. هماهنگی: 09352799816 - تربیت جنسی کودک: چگونه به سوالات و رفتار های جنسی کودکمان پاسخ دهیم؟

تربیت جنسی کودک: چگونه به سوالات و رفتار های جنسی کودکمان پاسخ دهیم؟

دوشنبه 19 خرداد 1393 12:04 ب.ظنویسنده : مدیر

 
1. «پسرم خود ارضایی می کند، چه کنم؟ دخترم خودش را به زمین می مالد، آیا نرمال هست؟»
2. «فرزندم بچه های فامیل را انگولک کرده، چه برخوردی داشته باشم؟»
3. دختر 8 ساله از مادرش سوال کرده:«مامان من از کجا اومدم؟! من رو از کجا خریدین؟! میخواین برای من خواهر نو بخرید؟!»
4. پسر 10 ساله از مادرش پرسیده:«مامان میگن داداش دوستم طبیعی به دنیا اومده! اون یکی هم میگه خواهر من طبیعی به دنیا نیومده! اینا یعنی چی؟!»
5. «مامان؟ چرا اونایی که مجردن بچه دار نمیشن؟ مثلا خاله تا وقتی تنها بود بچه نداشت، ازدواج که کرد بچه دار شد؟! چطوری؟!»
6. «مامان! من می خوام با بابا ازدواج کنم!»
7. «آقای رضائی! بچه من و یه بچه دیگه میرن به همدیگه نشون میدن! چیکار کنم؟! نکنه همجنسگراست؟!»
8. «آقای رضائی! من یه دانش آموز دارم، آلتش رو هی میگیره میکشه، ول میکنه، می کشه ولی می کنه! انگار که کشه! من چطور باهاش برخورد کنم؟!»

سوالات فوق سوالاتی هست که اکثر پدر و مادر ها در دوران رشد کودک خود مسلما با آن ها برخورد خواهند کرد. اما نکته ای که هست، اینجاست که چند نفر از پدر و مادر ها در این حیطه آموزش دیده اند و بلد هستند که با کودک خود چگونه در چنین مواردی برخوردی منطقی و صحیح انجام دهند؟!

بعضی از والدین در چنین مواردی دست پاچه می شوند. چرا که آمادگی مواجهه با چنین موقعیتی را نداشته اند و شوکه می شوند! بعضی از والدین از شدت ترس به کودک پرخاش می کنند! مثلا:«از این حرفا دیگه نپرس! زشته! تکرار نشه! پیش بابا دیگه نگی ها!»

موضوعی که هست، از این قرار است: هیچ متولی برای آموزش موضوع تربیت جنسی در کشور ما وجود ندارد! اگر هم کسی در این حیطه فعالیت می کند، به واسطه ی ذوق شخصی خودش هست که رفته مطالعه و کار کرده و سپس آموزش هایی را به والدین، معلمان، مربیان و روانشناسان می دهد! نکته ی تاسف بار اینجاست که ما در دانشگاه هایمان واحدی به نام تربیت جنسی یا درمان های جنسی نداریم! و اگر انگشت شمار رواشناس و روانپزشک خوش ذوقی که در کشورمان در این حیطه کار می کنند نبودند، معلوم نبود چه کسانی روانشناسان و مشاوران دیگر را آموزش می داد!

به هر صورت برگردیم سراغ موضوع خودمان، ما در بحث تربیت جنسی چند نکته داریم که نباید فراموش کنیم:

1. به کودکمان درباره ی موضوعات جنسی نبایستی دروغ و اطلاعات غلط بدهیم. در صورت ارائه ی اطلاعات غلط، کودکمان پس از مدتی به اطلاعات صحیح دسترسی خواهد داشت و در ان زمان با مقایسه اطلاعات ما با اطلاعات منابع دیگر به نادرست بودن اطلاعات ما پی خواهد برد. اتفاقی که خواهد افتاد از این قرار خواهد بود که کودک دیگر اعتمادی به ما نخواهد داشت، بنابراین در چنین موقعیت هایی سراغ ما نخواهد آمد و معلوم نخواهد بود که از چه کسی اطلاعات خواهد گرفت(و ما نخواهیم دانست که آیا این اطلاعات شامل انحرافات جنسی هستند یا خیر)

2. برخورد پرخاشگرانه هم باعث راندن کودک از خودمان خواهد شد. بنابراین بهترین برخورد های توام با هیجان توصیه نمی شود.

3. تربیت جنسی اصول خاص خودش را دارد که متاسفانه در کشور ما منابع قابل اتکای مناسبی(جز چند کتاب مختصر) وجود ندارد. بنابریان در صورت پیش آمدن چنین موقعیت هایی سراغ روانشناسی بروید که در این حیطه آموزش دیده و کار کرده است.

4. اگر چنین موقعیتی پیش آمد یاپیش بینی می کنید که پیش خواهد آمد و قریب الوقوع است، ضمن توجه به سوال کودک و برخورد غیر هیجانی، خم شوید و هم قد او باشید، تماس بدنی برقرار کنید(مثلا دست روی شانه) و به او بگویید:«فرزندم، فردا(یا پس فردا) ساعت... مهمانی ترتیب می دهیم، کیکی می خوریم و به سوال شما جواب می دهم!» نکته ی این ترفند در این جاست که شما از این طریق از فرزند خود زمان می خرید تا در مورد این سوالات خاص کودک از روانشناس خود آموزش های لازم را دریافت نمائید و در مهمانی روزهای بعد طبق اصول اطلاعات لازم را ارائه دهید.

5. در تربیت جنسی قرار بر این نیست که «کل فیها خالدون» مسائل جنسی را آموزش دهیم! بلکه بسته به اطلاعات کودک، اطلاعات را با اولویت مسائلی همچون حریم ها و حفاظت های جنسی ارائه می دهیم.

شاد باشیم!

فرشاد رضائی نامدار

مشاور روانشناس


برچسب ها: اصول تربیت جنسی ، پاسخ به سوالات جنسی کودک ، سوالات جنسی کودک ، تربیت جنسی ، خودارضائی کودک ، مسائل جنسی کودک ، مشاور جنسی کودک ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 9 مرداد 1393 09:42 ب.ظ

 
جمعه 27 تیر 1393 09:32 ب.ظ
عــــــــــــــــالــــــــــــی
بـــــــــــــــــــــــــــــود
مدیر
مرسی
پنجشنبه 22 خرداد 1393 02:15 ب.ظ
این مطلبتون هم خیلی قشننگه داشتم مواردی رو که گفتین میخوندم با خودم فکر می کردم اگه از من هم بپرسن خیلی بلد نیستم جواب بدم. یعنی جوابای حاضر و آماده ندارم. غیر اینکه مثلا تکنیکهای تغییر رفتار رو پیشنهاد کنم یا خانواده شون رو بررسی کنم و دنبال علت بگردم. راستی برای این موضوع کتابی هست معرفی کنید بخونیم؟ ممنون میشم
مدیر
خیلی ممنون!
به نظر من 50% چیزهایی که تو دانشگاه به ما یاد دادند مزخرفه و به درد نخور!
ببینید شاید براتون جالب باشه در سیستم DSM(ملاک های تشخصی برای ما روانشناسان و روان پزشکان) هیچ کدام از موارد 8 گانه ی بالا اصلا اختلال نیست! بلکه 8 مورد بالا که به عنوان مثال از میان سوالات والدین مطرح شد، صرقا مشکلات رفتاری هستند که با فرهنگ جامعه سازگار نیست!
متاسفانه در ایران کتاب جامع درست و حسابی در کار نیست! اما در بحث محافظت چند تا کتاب در بازار هست، یکیش مال انتشارات ساوالان هست به اسم حفاظت های جنسی که یک کتاب کم حجم هست. من یکی کتاب PDF هم دارم. بقیه را از اساتید این حیطه یاد گرفتم...
چهارشنبه 21 خرداد 1393 12:32 ق.ظ
اوه اوه اوه بیا منو بزن
چهارشنبه 21 خرداد 1393 12:15 ق.ظ
شما که بله! زمان ما که خجالت خوب چیزی بود نه نه!!!
مدیر
خجالت از چی؟! از کی؟! به چه دلیلی؟! الان این مورد آخر عرش رو لرزوند یا جنابعالی رو به گناه افکند؟!
این موضوعات تخصص منه و این هم یک مشکله!
شما هم با هویت خودتون پیام بگذارید!
سه شنبه 20 خرداد 1393 08:33 ب.ظ
میگم مجبور بودی این مورد آخر رو انقدر واضح بنویسی خودمونیم خودت هم خورده شیشه داری ها
مدیر
این مورد خیلی طنز بود، از اون بابت نوشتم
دوشنبه 19 خرداد 1393 10:44 ب.ظ
سلام
قالب جدید بسیار مبارک
من تابستون قبل تو این زمینه خیلی کار کردم و تو مدرسه و دیگر همکاران مواردی رو ذکر می کردند و نحوه برخورد با این موارد رو که بجانبود واقعا
مدیر
سلام!
بسیار ممنون و سپاسگذار
دوشنبه 19 خرداد 1393 10:00 ب.ظ
سلام. قالب جدید مبارک.
مطلب جالبی بود.
ما توی خونه مون خرگوش داشتیم که همیشه کلی بچه به دنیا می آورد. یه بار از پدرم پرسیدم خرگوش ها که کسی رو ندارند که شکمشون رو جراحی کنه پس بچه ها چطور به دنیا میان.
پدرم گفت: شکمشون باز میشه بچه ها دنیا میان. من هم گفتم شکمشون خود به خود باز میشه و بعد از اینکه بچه ها دنیا اومدن بسته میشه؟
پدرم هم تایید کرد.
من هم با حیرت سرم رو تکون دادم و گفتم:واااای! قدرت خدا رو ببین!!
مدیر
سلام!
متشکرم!
وای چه عکس العمل جالبی!
دوشنبه 19 خرداد 1393 03:08 ب.ظ
قالب جدید مبارک...
با اون مورد شماره 7 برخورد داشتم، دوتا خانواده انقدر حساس شده بودن که بچه ها هم متوجه شده بودن که با یه تابویی سر و کار دارن! حتی به یکی شون مادرش گفته بود که دستش رو داغ می کنه!
من موارد دیدن فیلم پورن و دیدن رابطه جنسی رو بیشتر داشتم.
از اطلاعات استفاده کردم؛ سپاس
مدیر
خیلی ممنون!
خواهش می کنم...!
دوشنبه 19 خرداد 1393 02:20 ب.ظ
سلام این نکته آخرخیلی خوب بودممنون.
قالب جدیدهم مبارک عکستونم چون فتوشاپ کردیدخیلی غیرطبیعی شده ، شرمنده البته!
مدیر
سلام!
خیلی ممنون از لطف شما
خوب این هم نظره، چرا باید ناراحت بشم؟!
فوتوشاپ نشده، فقط نورش کمی زیاد شده!!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.